کتاب قصر بیقراری به چاپ رسید! کتاب فیروز و شهناز به چاپ رسید ! کتاب سلیم و سلمی به چاپ رسید! کتاب شب نشینی مهتاب چاپ کتاب شاهد عرشی(عرشی اکبر آبادی) تصحیح تفسیر منظوم سوره یوسف ترنم خیال زلال اندیشه مقدمه و تصحیح مناظره بغداد و اصفهان محب و محبوب در سایه سار خیال میراث روزهای خستگی از آفاق ادب فارسی زبان و ادبیات فارسی ( عمومی ) دیوان ادیب صابر ترمذی


تصحیح و چاپ ده منظومه غنایی توسط پژوهشگر نسخه‌شناسی

تصحیح و چاپ ده منظومه غنایی توسط پژوهشگر نسخه‌شناسی

به گزارش ایسکانیوز، دکتر احمدرضا یلمه‌ها، استاد زبان و ادبیات فارسی و رئیس واحد دهاقان که تا کنون آثار مختلفی در زمینه نسخه‌های خطی و تصحیح متون چاپ و منتشر نموده، در حال تصحیح و چاپ ده منظومه عاشقانه تازه یافته و ناشناخته می‌باشد که قرار است از سوی انتشارات نشر نو به چاپ برسد. این منظومه‌ها عبارت‌اند از:

۱- منظومه غنایی حسن جهانگیر یا شاهنامه عشق

این اثر منظومه‌ای است از شاعری با نام غیاث‌الدین ورامینی‌رازی با تخلص ریاضی که در حدود ۲۰۲۰ بیت سروده شده و روایت عشق واقعی نورالدین جهانگیر پادشاه، به نور جهان بیگم است که به نام جهانگیر و نورجهان نیز از آن یاد شده است.

۲- شیرین و فرهاد کوثری

شیرین و فرهاد که به نام خسرو شیرین و فرهاد و شیرین نیزاز آن در فهرست نسخه‌های خطی یاد شده است، مثنوی‌ای است غنایی از میرعقیل کوثری همدانی، سراینده سده اواخر دهم و اوایل سده یازدهم هجری قمری که پنج نسخه و دست نوشته از آن تا کنون در ایرانیافت شده است. این اثر نفیس در حدود ۳۸۰۰۰ بیت سروده شده و قدیم‌ترین نسخه آن دست‌نوشته‌ای است که در مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی نگهداری می‌شود.

۳- منظومه غنایی شهزاده‌ نیاز و شاهزاده ناز. سر سطرنسخه منحصر به فرد این اثر که با عنوان نیاز و ناز هم از آن یاد شده است، دست نوشته‌ای است که با شماره M435 در کتابخانهدانشگاه U.C.L.A لس‌آنجلس نگهداری می‌شود. مصحح با به دست آوردن نسخه نفیس مذکور به مقدمه، تصحیح و تحشیه این اثر پرداخته و به زودی از سوی انتشارات نشر نو به چاپ خواهد رسید.

۴- منظومه مهر و وفای عارف

این اثر که در فهرست نسخه‌های خطی دنا، فنخا از آن به نام مهر و ماه نیز یادشده است، اثری است از سراینده‌ای با تخلص عارف که در سده دهم هجری قمری می‌زیسته و این اثر را در غرّه شوال ۹۷۶۶ قمری به نظم کشیده است. مصحح با به دست آوردن دو نسخه نفیس از این اثر، به تصحیح و چاپ این منظومه عاشقانه ناشناخته پرداخته است.

۵- منظومه خسرو و شیرین جرعه تبریزی

ابوالفتح جرعه تبریزی از سرایندگان اواخر سده دوازدهم هجری و اوایل سده سیزدهم هجری قمری است که علاوه بر دیوان، منظومه‌ای با نام خسرو و شیرین در حدود ۲۵۰۰ بیت از او باقی مانده و تا کنون چاپ و منتشر نشده است. مصحح با به دست آوردن نسخه منحصر به فرد این اثر که در مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی نگهداری می‌شود، با همراهی کرامت نامجو به تصحیح و چاپ این اثر پرداخته است.

۶- الفت‌نامه

منظومه دیگری که دکتر احمدرضا یلمه‌ها در حال تصحیح و نشر آن هستند، متنوی الفت‌نامه است که در سال ۹۰۳ قمری سروده شده و اثری است نفیس که تا کنون ردپایی از آن در بین پژوهش‌های معاصر نیست و ناشناخته باقی مانده است. دکتر احمدرضا یلمه‌ها با به دست آوردن نسخه منحصر به فرد این اثر که در کتابخانه حضرت آیت‌اله گلپایگانی قم موجود است با همکاری الهه صادقی به تصحیح و احیای این اثر پرداخته و قرار است این اثر از سوی انتشارات نشر نو‌ به چاپ رسد.

۷- مودت نامه ابجدی

سیدمحمداسماعیل بن یوسف ابجدی از سرایندگان سده دوازدهم قمری است که مودت‌نامه را در جواب خسرو و شیرین نظامی در حدود ۳۵۰۰ بیت سروده است. مصحح با به دست آوردن قدیم‌ترین نسخه خطی این اثر که در کتابخانه مجلس شورای اسلامی نگهداری می‌شود و با نسخه اصل مقابله شده، به تصحیح و چاپ این اثر پرداخته است.

۸- شهناز و ایاز

این اثر از منظومه‌های غنایی ارزشمند روزگار صفویه است که سراینده‌ای نا‌آشنا با نام مقیم در سال ۱۰۹۵ قمری به سرایش این اثر پرداخته و تنها دست‌نوشته‌ای که از آن تا کنون یافت شده، نسخه‌ای است که در کتابخانه مجلس شورای اسلامی موجود است و اساس این پژوهش قرار گرفته است. این منظومه نفیس توسط دکتر احمدرضا یلمه‌ها با همکاری مهدیه ولی از سوی نشر نو آماده چاپ است.

۹- زین و محمود

زین و محمود منظومه‌ای است از امیراشرف‌بن عارف عباسی که در ضمن این اثر از خود با تخلص شرف یاد می‌کند. از این اثر که از آثار ناشناخته سده یازدهم قمری است تنها یک نسخه تا کنون شناسایی شده که مصحح با به دست آوردن این دست‌نوشته با همکاری خانم مهدیه ولی، منظومه‌‌ را آماده چاپ کرده و به زودی از سوی انتشارات نشر نو روانه بازار خواهد شد.

۱۰- مهر و ماه عرشی

عرشی اکبرآبادی از سرایندگان سده یازدهم هجری قمری است و مهر و ماه (یا مهر و وفا) را در بحر هزج و به پیروی از خسرو شیرین نظامی در حدود ۲۲۰۰ بیت سروده است. تنها نسخه شناخته شده این اثر، دست نوشته‌ای است که کتابخانه ملی پاریس موجود است و مصحح با به دست آوردن این نسخه، به تصحیح این اثر پرداخته است. گفتنی است دکتر یلمه‌ها پیش از این منظومه شاهد عرشی از این سراینده را از سوی انتشارات شورای گسترش زبان و ادبیات فارسی به چاپ رسانده بود.

لازم به یادآوری است از این مصحح تا کنون آثار متعددی به چاپ رسیده است که از جمله می‌توان به منظومه غنایی فیروز و نسرین و سلیم و سلمی (هر دو انتشار یافته از سوی فرهنگ نشر نو)، تصحیح انیس ‌الطالبین، تصحیح دیوان ادیب صابر ترمذی، دلکش و پریوش‌(با همکاری دکتر محمودی چاپ نشر چشمه) ترنم خیال، منظومه نفیس محب و محبوب، رعنا و زیبا، فیروز و شوخ از وفای فراهانی، فیروز و شهناز، قصر بی‌قراری، یوسف و زلیخا خاوری، تفسیر منظوم سوره یوسف، دانشنامه رجال و مشاهیر طالخونچه، در سایه‌‌سار خیال، میراث روزهای خستگی و … اشاره کرد. برای مزید اطلاعات می‌توان به سایت‌هایwww.yalameha.ir و نیز سایت لاتین www.yalameha.ir/en و نیز سایتwww.dehaghan.ac.ir مراجعه نمود.

نکته قابل توجه پایانی آن است که این مصحح گرانقدر با راه‌اندازی مرکز تحقیقات نسخه‌شناسی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهاقان آثار عرفانی دیگری را نیز احیاء یا تصحیح و آماده چاپ کرده است که عنوان برخی از آن‌ها عبارت است از:

۱- منظومه عرفانی محمود و ایاز از علی‌بن حسین فخر‌الدین صفی، سراینده سده نهم هجری قمری.

۲- تعشق بلبل، اثری ادیبانه منظوم و منثور از ابراهیم‌بن مالک صغیری دیلمی، نویسنده و سراینده سده دهم هجری قمری.

۳- هوسنامه قطبی ازنیقی از سده نهم قمری که این اثر را در سال ۸۹۱ هجری قمری به سلطان بایزید بن سلطان محمد عثمانی اهدا کرده است. این اثر نفیس به پیروی از انیس‌العشاق رامی تألیف شده است. از این نویسنده علاوه بر این اثر شرح مفتاح‌الغیب، العرفان نیز باقی مانده است.

۴- بساتین العرفا، رساله مفصل عرفانی در نثر و نظم از هبه‌الله بن یوسف حموی‌جوینی، سده هشتم هجری قمری.

۵- طب منظوم از عبدالکریم عجزی، سراینده قرن هشتم هجری قمری، تألیف سال ۷۸۰ هجری قمری.

۶- مجمع‌البحرین ظهیر کرمانی، سده دوازدهم هجری قمری (با یافتن پنج نسخه تازه یافته).

۷- تصحیح آثار یحیی‌بن بهاءالدین شیروانی سده نهم هجری (گلشن اسرار، اطوارالقلوب، کشف‌القلوب، منازل العاشقین) از آثار شاعر عارف سده نهم قمری متوفای ۸۶۸۸٫

۸- مهرو وفای فایض اردبیلی، خطاط و شاعر سده یازدهم هجری قمری.

۹- دیوان عرشی یزدی، طهماسب قلی بیگ، سراینده سده دهم هجری قمری.

نوشته شده در تاريخ : ۱۹ م/دی ماه / ۱۳۹۵ توسط : مدیر


برچسب ها : ،،،،،دیدگاه خود را بیان کنید

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر دهید.